2014 District 9
Composite Football Schedule
 
SE 1B League
 
SE 2B League
     
Thu. Sept. 4
     
Dayton at Elgin
 
     
Fri. Sept. 5
     
Salmon River at Colton
Waitsburg-Prescott at Mac Hi
Touchet vs. Triangle LK at Dufur
DeSales at LaSalle
St John-Endicott at Odessa-Harrington
Tri Cities Prep vs. Heppner@ Herm.
Wallace at Garfield-Palouse
Asotin at McCall
Sunnyside Christian vs. Rainer Christian at Kentlake
 
Kamiah at Pomeroy
 
ACH at Liberty Christian
     
     
Fri. Sept. 12
     
Dayton at Colton
White Swan at Waitsburg-Prescott
SunnysideChristian at Touchet
Columbia Burbank at DeSales
St John-Endicott at Troy, ID
Tri Cities Prep at Stanfield
Garfield-Palouse at LWK
Riverside at Asotin
Liberty Christian at Pomeroy
 
     
Fri. Sept. 19
     
LWK at Colton
Orofino at Waitsburg-Prescott
Liberty Christian at St John-Endicott
DeSales at Weston-McEwen
Garfield-Palouse at Dayton
Tri Cities Prep at Mabton
Pomeroy at Sunnyside Christian
Asotin vs. Timber LK @KD
     
Fri. Sept. 26
     
Colton at SunnysideChristian
PrescottPres. at Heppner
Touchet at Garfield-Palouse
Mabton at DeSales
St John-Endicott at Pomeroy
Orofino at Asotin
Republic at LWK
Soap Lake at Tri Cities Prep
Dayton at Liberty Christian
 
     
Fri. Oct. 3
     
Colton at St John-Endicott
Kiona-Benton at Waitsburg-Prescott
LWK at Touchet
LaGrande at DeSales
Garfield-Palouse at Liberty Christian
Umatilla at Tri Cities Prep
Sunnyside Christian at Waterville
 
Pomeroy at Dayton
     
     
Fri. Oct. 10
     
Garfield-Palouse at St John-Endicott
Waitsburg-Prescott at Columbia-Burbank
Touchet at Pomeroy
Asotin at Orofino
Dayton at Sunnyside Christian
 
Liberty Christian at LWK
 
     
Fri. Oct. 17
     
Colton at Touchet
Tri Cities Prep at Waitsburg-Prescott
St John-Endicott at Dayton
Asotin at DeSales
SunnysideChristian at Liberty Christian
 
Pomeroy at LWK
 
     
Fri. Oct 24
     
Liberty Christian at Colton
Tri Cities Prep at Asotin
Touchet at St John-Endicott
DeSales at Waitsburg-Prescott
Pomeroy at Garfield-Palouse
 
LWK vs. SS Chr. At Granger
 
     
Thu. Oct. 30
     
 
Waitsburg-Prescott at Asotin
 
DeSales at Tri Cities Prep
     
Fri. Oct. 31
     
Garfield-Palouse at Sunnyside Chr.
 
Colton at Pomeroy
 
Dayton  at Touchet
 
LWK at St John-Endicott
 
     
Thu. Nov. 6
     
Colton at Garfield-Palouse
 
Liberty Christian at Touchet
 
Sunnyside Christian at St John-Endicott
 
LWK at Dayton
 
     
Fri. Nov. 7
7/9 Cross-Over
 
NE  #7 @ NE  #1 W = 7/9 #1 
 
NE  #6 @ SE  #1 W = 7/9 #2
 
NE #5 @ NE #2 W = 7/9 #3
 
NE #4 @ SE #2 W = 7/9 #4
 
SE #3 @ NE #3 W = 7/9 #5
     
NE #8 @ SE #4   NO PLAYOFFS

Updated: Thursday, September 4, 2014    

 

 

 
 
 
 
 


District 9
Athletic History Available Now!


Bob Kirk has developed a history of District 9 athletic competition. There are seventeen pages of information available including the following items:

State Championships won by District 9 schools listed by sport

Individual Track State Championships

District 9 State Champion Wrestlers

State Championships won by District 9 schools listed by school

District 9 Track Records

To view this information, please click here.